Třídenní hackathon zaměřený na originální nápady vedoucí ke zlepšení kvality života
v letošním ročníku se zaměřením na oblasti:
moderní veřejný prostor, rozvoj měst, udržitelný region
inovativní řešení s podporou otevřených dat
mobilita, bezpečnost, infrastruktura, životní prostředí, udržitelnost, kultura, kreativita, business
aplikace, projekt, model, analýza, mapa, myšlenka, plán
Jedná se o 48hodinovou intenzivní kreativní událost zaměřenou na tvorbu originálních nápadů vedoucích ke zlepšení kvality života v olomouckém regionu. Úkolem účastníků bude v týmu, nebo samostatně, pod dohledem zkušených mentorů a za pomoci dodaných otevřených dat, navrhnout, vytvořit a odprezentovat vlastní, nebo předpřipravené, kreativní řešení zasazené do různých tematických oblastí (např. mobilita, bezpečnost, infrastruktura, životní prostředí, udržitelnost, kultura). Cílem akce je nápad přetavit do co nejvhodnější podoby (např. mapa, analýza, aplikace), nebo alespoň zpracovat koncept (betaverzi) navrhovaného řešení s budoucím dopracováním.
Akce si klade za cíl nalákat nejen IT experty, ale též odborníky, studenty nebo nadšence napříč všemi obory s důrazem na interdisciplinaritu. Očekávají se tedy nejen rize technické projekty, ale také řešení v podobě konceptů, plánů, hodnocení nebo analýz.
Účastníci budou nejprve seznámeni s pravidly, otevřenými daty a nabízenými tématy. Následně začnou pracovat na tvorbě vlastních nápadů pod vedením zkušených mentorů. Ti budou týmům k dispozici v rámci celé akce. Pro účastníky jsou připraveny zajímavé tematické expertní workshopy, které jim pomohou v rámci různých aspektů řešení jejich projektů. Během 48 hodin vytvoří týmy vlastní projekt, který odprezentují odborné porotě.
Ukázat potenciál zpřístupňování datových sad veřejnosti formou opendat.
Podpořit podnikavost u mladých vzdělaných lidí.
Generovat nové podnikatelské projekty s business potenciálem.
Propagovat spolupráci mezi technickými a humanitními obory.
Vytvořit nápady, jejichž realizace pomůže zlepšit kvalitu života v regionu.
Propojit akademickou a podnikatelskou sféru společně s veřejnou správou a samosprávou.
Vytvořit analýzu, mapu, aplikaci nebo model (i ve formě prototypu nebo nápadu) a to s důrazem na business potenciál, realizovatelnost, technické provedení, míru invence, vtip a celkový přínos projektu.
Užít si zábavný a produktivní víkend, ze kterého si můžete odnést nejen nové znalosti a dovednosti, ale i přátelé, zajímavé kontakty a věcné i finanční ceny 🙂
Setkáš se s novými lidmi, kteří mají chuť pracovat na řešení výzev současnosti.
Díky práci na projektech přispěješ k řešení reálných problémů.
Protože ti po celou dobu akce budou k ruce odborní mentoři, získáš cennou zpětnou vazbu na svůj výkon.
Máš jistotu, že 48 hodin na hackathonu strávíš smysluplně. Zažiješ spoustu zábavy, ale i tvrdé práce, a nemine tě ani příliv nové energie, inspirace a kreativity.
O tvém řešení výzvy se dozví nejen veřejnost, ale i lidé, kteří tě mohou dále posunout
V případě výhry na tebe čeká některá z cen v celkové hodnotě převyšující 100 000 Kč
finanční odměny ve formě stipendií a voucherů vítězné týmy převyšující 100 000 kč
vzdělávací a mentorské vouchery pro finální realizaci vašich projektů
věcné ceny od organizátorů a partnerů akce
a mnoho dalších
Registrace je otevřena od 1. září 2024 do 4. října 2024 pro týmy a do 11. října 2024 pro jednotlivce. Účast na akci není omezena pouze na studenty – můžete se zúčastnit, i když již nestudujete.
Pokud hledáte spolupracovníky pro svůj projekt, zaškrtněte ve formuláři možnost zařazení do seznamky. Vaši žádost následně zveřejníme a propojíme vás s vhodnými partnery.
Registrace se závazně potvrdí vaším podpisem při zahájení akce dne 18. října 2024.
Nemáte tým, nebo hledáte dalšího člena?
Nevadí, využijte seznamky!
Najděte toho pravého člena, nebo tým, a my vás propojíme před hackathonem, nebo přímo na něm 🙂
1. místo
UrbanMinds Olomouc
Kde Olomouc vzkvétá a proč?
2. místo
HackPES
Udržitelný rozvrh
3. místo
KA
Aplikace myceliárních simulací
Cena ICOK
za nejlepší business potenciál
SustainaTech
Index vhodnosti instalace vertikálních solárních panelů
Cena PŘF UP
za nejlepší čistě studentský tým
SustainaTech
Index vhodnosti instalace vertikálních solárních panelů
Prohlédněte si řešené projekty našich účastníků a úvodní prezentaci národní koordinátorky otevřených dat
Expertní mentoři z různých oborů vám individuálně pomůžou přetavit vaše nápady do konkrétního produktu. Každý tým nebo jednotlivec může využít jejich pomoci v průběhu druhého dne hackathonu.
Jan Harbula vystudoval geoinformatiku na PřF UP v Olomouci, spolupracoval na projektech České geologické služby, kde se specializoval na dálkový průzkum Země a zpracování družicových dat, pracoval na digitalizaci katastrálních map na katastrálním úřadě a od roku 2016 působí na Olomouckém kraji, kde dosud pořizoval územně analytické podklady a spolupracoval na vzniku Digitální technické mapy Olomouckého kraje. V současné době se jako specialista GIS podílí na vzniku a rozvoji Datového portálu Olomouckého kraje.
Michael Skácel působí na Olomouckém kraji jako vedoucí oddělení podpory a zpracování dat na odboru kontroly.
Profesně se věnuje vedení týmu, který má na starosti rozvoj datového skladu, zavádění nástrojů business inteligence za účelem zefektivnění rozhodovacích procesů a hledá způsoby jak nejlépe využít data, kterými disponuje Olomoucký kraj, v rámci každodenní činnosti.
Nově má na starosti problematiku otevřených dat a podílí se na rozvoji Datového portálu Olomouckého kraje.
Tomáš Burian je koordinátorem pro otevřená data a GIS ve Statutárním městě Olomouc, kde působí na odboru informatiky a Smart City. Zabývá se realizací online (gis) řešení a teorií smart city
Radka Domanská je národní koordinátorkou otevřených dat a působí v odboru Hlavního architekta eGovernmentu na Digitální a informační agentuře. Společně se svým týmem zajišťuje nejen rozvoj a správu Portálu otevřených dat a Národního katalogu otevřených dat, ale i řízení, podporu a koordinaci otevřených dat. Její vizí je rozšiřovat povědomí o otevřených datech, sdílet příklady dobré i špatné praxe a také přispívat ke zveřejnění maximálního množství veřejných dat a zlepšení postavení ČR v mezinárodním hodnocení oblasti otevřených dat.
Zuzana vystudovala bakalářský obor Mezinárodní rozvojová studia na PřF UP a magisterský obor Migrace a rozvojová studia na UK. Od května 2021 působí na pozici koordinátorky udržitelného rozvoje Univerzity Palackého v Olomouci. Ve své funkci řídila tvorbu strategie udržitelného rozvoje UP a akční plány a je hlavním garantem jejich naplňování. Mimo jiné je také absolventkou programu Akademie managementu udržitelnosti pro univerzity FPH VŠE a spoluzakladatelkou Asociace manažerek a manažerů udržitelnosti.
RNDr. Rostislav Nétek, Ph.D. je absolventem magisterského i doktorského studia v oboru geoinformatika a kartografie na Katedře geoinformatiky, Přírodovědecké fakulty, Univerzity Palackého v Olomouci. Od září 2015 působí na stejném pracovišti jako odborný asistent. Zaměřuje se na propojení kartografie a geoinformatiky s webovými technologiemi, vizualizací a sdílením prostorových dat na internetu a strategii otevřených softwarů či dat. Jeho odborným zaměřením je webová kartografie, geoinformační technologie, open source a kreativní průmysly. V rámci komerčních aktivit se věnuje webdesignu a vývoji webových řešení. Absolvoval několik zahraničních výzkumných stáží (Rakousko, Peru, Švýcarsko, Island, Norsko, Maďarsko, Řecko, Španělsko), zpravidla se zaměřením na vývoj geoinformatických produktů. Je propagátorem open source technologií, členem odborné skupiny „Open source a open data“ při ČAGI, zástupcem katedry v celosvětové sítě laboratoří ICA-OSgeo a členem Kartografické společnosti.
Jaroslav Burian působí Katedře geoinformatiky PřF UP v Olomouci jako docent geoinformatiky se zaměřením využívání GIS humánní geografii, veřejné správě a územním plánování. V oblasti výzkumu se zabývá především implementací geoinformačních technologií do prostorového plánování a analýzami, modelováním městského prostředí pomocí kvantitativních metod. Kromě výzkumné a vzdělávací činnosti spolupracuje také s veřejnou správou a komerčním sektorem v oblasti územního plánování, prostorových analýz a open dat (prostřednictvím zakázek, studií a smluvního výzkumu). Od roku 2009 vyvíjí software Urban Planner, určený pro modelování scénářů potenciálu území, který byl prakticky nasazen v několika městech a krajích.
Jakub Koníček je PhD student a projektový pracovník na Katedře geoinformatiky UP. Odborně se specializuje na problematiku datových vizualizací, infografiky, grafického design a digitální kartografii. Na Katedře geoinformatiky UP primárně působí jako kartograf, pro Přírodovědeckou fakultu UP tvoří grafiky a weby, je součástí několika interdisciplinárních projektů nebo spolupracuje jako lektor a kouč s Czechitas.
Hana Bartoňková působí na Inovačním centru Olomouckého kraje jako analytik a evaluátor, kde se zaměřuje zejména na mapování, analýzy a evaluace inovačního prostředí. Vystudovala obor sociologie a andragogika se zaměřením na vzdělávání dospělých a personální management. Působila jako akademický pracovník/VŠ učitel na Katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Rovněž působila jako expert spolupráce firem a škol v kontextu identifikace a rozvoje kompetencí pro Průmysl 4.0. Působí jako metodik a garant pro oblast DIGI v rámci projektu Národní plán obnovy, platforma Digitalizace. Dlouhodobě se zabývá metodikou práce s daty, návrhy výzkumného a evaluačního designu, ale i problematikou digitálního storytellingu a vizualizace dat.
Jakub vystudoval magisterský obor Chemie – Geologie a ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracoval v Laboratoři růstových regulátorů na PřF UP jako Technologický skaut, který měl na starosti potenciální transfer duševního vlastnictví v oblasti kosmetiky a biomedicíny. Od roku 2020 je zaměstnán v Inovačním centru Olomouckého kraje jako RIS3 Analytik. Je zodpovědný za aktualizaci RIS3 strategie, sběr dat, naplňování RIS3 strategie a vytváření podkladů a analýz pro další rozhodování RIS3 teamu.
Anna Zbořiláková je zkušenou marketingovou profesionálkou, která se od roku 2017 intenzivně specializuje na oblast marketingu. Její kariéra začala v oblasti výkonnostního marketingu pro e-shopy, kde byl klíčovým prvkem analytický přístup a zpracování dat. Od té doby, kdy spolupracovala s desítkami firem, postupně rozšířila svou expertízu i do dalších oblastí marketingu. V současné době vede marketingového oddělení Inovačního centra Olomouckého kraje, kde se společně s týmem soustředí na zvyšování povědomí o regionálních strategiích a jejich dopadech. Anna klade zvláštní důraz na aktivní manipulaci s daty a jejich efektivní vizualizaci, kterou využívá pro dosažení marketingových cílů. Její pevné přesvědčení spočívá v tom, že efektivní a kvalitní vizualizací dat lze účinně předávat i ty nejsložitější koncepty, jež by jinak byly pro širokou veřejnost těžko pochopitelné.
Jiří Koudelka působí jako software architekt ve firmě Aricoma a v oblasti návrhu a vývoje software se pohybuje již více než 10 let. Za tuto dobu měl možnost budovat jak menší národní systémy, tak i ty velké s dopadem na stovky milionů lidí po celém světě. V oblasti vývoje software se věnuje i vzdělávání a zefektivňování procesů vývoje samotného. Působí jako přednášející na fakultě informatiky masarykovy univerzity, lektor programování v Czechitas a školitel – konzultant ve společnosti KnowIT.
Jsem vedoucím divize IAM a 10 let se pohybuji ve vývoji technologií v oblasti Identity and Access Managementu. Mimo centralizovaná řešení pro řízení identit se v poslední době zabývám rovněž decentralizovanou identitou a v našem R&D týmu jsme nastartovali dvouletý pilotní projekt evropské identitní peněženky v rámci konzorcia POTENTIAL.
Působím jako obchodní konzultant a vedoucí projektu ve Firmě TESCO SW a.s na úseku Cloudových a energetických služeb.
Zabývám se realizací online řešení pro facility management, energetický management, helpdesk a výkresovou dokumentaci s možností využití mobilních aplikací.
IT Hackathon je moje srdcová záležitost a moc se těším na výzvy, které nám všem přinese.
David Novák je zaměstnanec ARCDATA PRAHA (oficiální distributor Esri softwaru ArcGIS v České republice), který posledních pět let pracoval jako specializovaný GIS konzultant a aktuálně se jako technický a obchodní zástupce věnuje zákazníkům z oblasti životního prostředí, přírodních zdrojů a územního plánování.
„Hackatlony a GIS měli v oblasti veřejné správy vždy co nabídnout. Rád budu vaším průvodcem v problematice využití prostorových dat a technologie ArcGIS.“
Milan Jindáček je pro své klienty průvodcem ve světě software s více než 13 letou praxí. Svým klientům ušetřil milióny korun, podpořil smysluplné investice do technologií a pomohl získat strategická data.
“Dnes bezpečně vím, co vývoj aplikací obnáší a jak důležité je být odbornou a komunikačně vybavenou oporou klientů, u kterých vzniká nápad na nějaký software. IT projekty neřídím podle šablony, ale flexibilně podle okolností a zaměření. Umím být kormidelníkem na lodi jménem „ICT“ a neopouštím ji dříve, než dopluje do svého přístavu. Zatím jsem měl tu čest plout ve vodách archeologie, veřejné dopravy, integrovaného záchranného systému, památkové péče, veřejné správy a samosprávy, sportu, výkonnostního tréninku a realitních kanceláří.”
Martin Marek působí v agentuře CzechInvest jako projektový manažer. S oblibou se věnuje tématice start-upů a budování příznivého regionálního prostředí pro jejich vznik a rozvoj. Podpora nových nápadů a aktivity nejen u mladých lidí byla náplní jeho práce již v minulosti v rámci několika institucí. V posledních letech se věnuje také mapování podnikatelského prostředí v ČR a aktuálně působí v rámci evropského projektu v mezinárodním týmu zaměřeném na zlepšení financování inovací ve startupech a malých a středních podnicích.